„Mert engem érdekel, mivel modern meg digitális korszakban vagyunk, ki kell próbálni milyen videóinterjúban lenni.”
Ezzel mi is egyetértünk, ezért megtartottuk november 24-én második, hibrid Indivizo workshopunkat egyik kedvenc helyünkről, az Impact Hub Budapest-ből.
A programon 8 siket személy vett részt, az akadálymentesítésről pedig 2 írótolmács és 2 jelnyelvi tolmács gondoskodott. .
A résztvevők most is egy információban gazdag és izgalmas programon vehettek részt. Beszélgettünk egymás karrierútjáról, az állásinterjút, önéletrajzírást érintő tapasztalatokról.
„… keressétek meg a számotokra legkedvesebb cégeket, célokat. Direkt, olyan figyelemfelkeltő dolgokkal és önéletrajzzal, amivel meg tudjátok mutatni a készségeiteket – ez biztos betalál.” – Kata, az Indivizo alapítója
Külön izgalmas volt a különböző generációk tapasztalatait megismerni, hiszen 20 éve még nem is létezett jelnyelvi tolmácsszolgálat vagy videó-alapú jelnyelvi KONTAKT Tolmácsszolgálat.
Fontos, hogy a munkaadók, HR szakemberek felismerjék, hogy számtalan nagyszerű lehetőség, technológiai megoldás támogatja ma már az akadálymentes kommunikációt! Csupán nyitottságra van szükség, hogy közelebb kerüljünk egymás valóságához.
Köszönjük, Kata a közös munkát, úttörést!
„…nem kell mindenben szupernek lenni, vagy csak egy adott területen kellene szupernek lenni. „ (siket résztvevő)
„„Ahol már van tapasztalat arról, hogyan lehet siketekkel vagy nagyothallókkal együtt dolgozni, ott könnyebben hívnak be, a kultúra is olyan ott hogy sokkal jobban fogjátok érezni magatokat.ég, hová lehet jelentkezni.” (siket résztvevő)
„…megoldás lehet, hogy odaülteti maga mellé a tolmácsot – vagy szembe. Lejeleli,és a tolmács közben ugye hangra fordít, és így együtt veszik fel. Ezt be lehet mutatni – ha ott van a jelnyelvi tolmács, én jelelek, akkor jelnyelven tudom magam kifejezni, megoldható. Így lehet megoldani ezt a helyzetet.” (siket résztvevő)
„A jelentkezés, felvételi során kell megmutatnunk, hogy mennyire tudunk kommunikálni, a tolmáccsal együtt mennyire tudunk egészek lenni.” (siket résztvevő)
„…ha én hallássérült vagyok és tolmáccsal jövök – a munkaadó ne úgy nézzen rám, hogy probléma, hanem meg kell változnia ennek a hozzáállásnak a munkaadó fejében. Ott a tolmács, ha én siket vagyok – ne plusz teherként fogja fel a munkaadó. Nem biztos, hogy minden esetben kell a tolmács” (siket résztvevő)
„Ha a feladatát, munkáját megkapja, tud önállóan dolgozni, nem azt jelenti, hogy a tolmács folyamatosan anyáskodik felette. Meg kell változtatni a munkaadók fejében a képet.” (siket résztvevő)
A programot az NFSZK Foglalkoztatás2019 „Megváltozott munkaképességű személyek munkaerő-piaci integrációját elősegítő programok támogatása” keretében elnyert sikeres „3in1 – Ismeret, Innováció, Inklúzió!” c. pályázatunk keretében valósult meg.
A program megvalósítását támogatja:
Emberi Erőforrások Minisztériuma
Nemzeti Fogyatékosságügyi- és Szociálpolitikai Közhasznú Központ Nonprofit Kft.