Így dolgozhatsz diákként / hallgatóként diákszövetkezeten keresztül!
A diákszövetkezeteken keresztül történő álláskeresés Magyarországon (és más országokban is) egy népszerű lehetőség a diákok számára, hogy tanulmányaik mellett pénzt keressenek, munkatapasztalatot szerezzenek, és fejlesszék készségeiket. Ebben a cikkben elmondjuk, milyen lehetőségeid vannak, ha diákként szeretnéd kipróbálni magad a munka világában, és megtudhatod, hogyan működik a diákszövetkezeteken keresztül történő álláskeresés és foglalkoztatás.
A diákszövetkezetek hasonlóan működnek, mint a SINOSZ Akadályugrás elnevezésű, munkaerő-piaci szolgáltatása, csak ők nem hallássérült személyek, hanem tanulók munkahelyi közvetítésével foglalkoznak. Tehát a diákszövetkezetek nem munkaadók, nem velük kötnek szerződést a diákok, hanem azokkal a cégekkel jön létre a munkaviszony, akik a diákszövetkezeten keresztül hirdetnek álláslehetőségeket tanulók számára.
A diákszövetkezetek tehát meghirdetik az állásajánlatokat, és hozzájuk érkeznek be a jelentkezések, amelyeket ők továbbítanak a munkaadóknak, és támogatják a dolgozni vágyó fiatalokat a jelentkezési folyamat során.
Ismertebb diákszövetkezetek például:
- Mind-Diák Szövetkezet: https://minddiak.hu/
- Meló-Diák Iskolaszövetkezet: https://www.melodiak.hu/
- Atlasz Iskolaszövetkezet: https://atlaszmunkak.hu/
- Fürge Diák Iskolaszövetkezet: https://www.furgediak.hu/
Alapvető tudnivalók a diákszövetkezetről és a diákként történő munkavállalásról
- Ahhoz, hogy igénybe tudd venni a diákszövetkezetek szolgáltatásait, és jelentkezni tudj az általuk hirdetett pozíciókra, regisztrációra van szükség, amelyhez kérhetnek iskolalátogatási papírt vagy diákigazolványt.
- 15. életév betöltése esetén már dolgozhatsz, de csak a nyári szünetben, és maximum 1 hónapot (szülői engedéllyel).
- 18 éves kor alatt kizárólag szülői engedéllyel lehet munkát vállalni, legfeljebb napi 8 órában, és nem dolgozhatsz este 10 óra után, nem vállalhatsz túlórát és éjszakai műszakot.
- Nappali tagozatos tanulói vagy hallgatói jogviszonnyal rendelkező diákok regisztrálhatnak diákszövetkezetekhez.
- 25 éves kor alatt, vagy ha valaki passzív féléven van, de még hallgatói jogviszonya él, szintén igénybe vehető a szolgáltatás.
- Az egyes hirdetések szólhatnak 18 év feletti, de akár a felsőoktatás egy bizonyos területén tanuló hallgatóknak is (pl. informatikus vagy HR szakos hallgatóknak)
Fizetés és adózás
Bérezés: általában a diákok kifizetése órabéres rendszer alapján történik. 2025-ben a minimum órabér diákmunkánál a minimálbér alapján kerül megállapításra, de cégenként egyéni, hogy mennyit fizetnek munkavállalóiknak.
Adózás: a diákszövetkezeten keresztüli munkavégzés nem jár járulékfizetési kötelezettséggel, tehát nincs levonás, csak SZJA, azaz személyi jövedelemadó (amit a szövetkezet intéz).
A jövedelmet be kell vallani az éves SZJA-bevallásban, de a diákszövetkezet segít ennek adminisztrációjában.
Milyen előnyei vannak, ha már diákként dolgozol?
- saját jövedelem
- nagyobb önállóság
- tapasztalatszerzés (a későbbiekben az álláskeresés során előnyt jelenthet)
- kapcsolatépítés (fontos kapcsolatok alakulhatnak ki a munkáltatókkal vagy más diákokkal)
Ha diákszövetkezeten keresztük helyezkedsz el, biztos lehetsz benne, hogy a foglalkoztatásod hivatalos keretek között történik, vagyis nem kell attól tartanod, hogy „feketén” dolgozol.
A nyári idénymunkák mellett egyes cégek egész évben kínálnak munkalehetőséget diákoknak, rugalmas időbeosztást téve lehetővé, illetve akár a tanulók/hallgatók órarendjéhez is alkalmazkodhatnak.